ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

شنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
Saturday, 18 August 2018
سخن روز
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟
ازشما دعوت می کنیم در جلسات ما شرکت کنید. رهایی از نیکوتین را حق خود بدانید.
یا می خواهید قطع مصرف کنید؟ آیا قطع مصرف کرده اید، اما نمی توانید در ترک باقی بمانید؟ آیا به حمایت نیاز دارید؟
ما به مرور دریافتیم که مصرف نیکوتین یک عادت کوچک نیست و یک اعتیاد عظیم است.

انتخاب‌ها ...

روزي كه سيگار را زمين گذاشتم، احساس بِكر بودن داشتم، درست همانند جنگلي كه هواي تازه و نور خورشيد در آن جاري مي‌شود. بدنم بعد از آن همه سو استفاده که از آن کرده بودم، روند شفا يافتن را در پيش گرفت و شروع به جذب اكسيژن تازه موجود در طبيعت كرد، در حاليكه سالها با استنشاق دود مسموم و آلوده‌ی نیکوتین آزار ديده بود. ساز و كار حاكم بر بدنم، از جمله خواب، اشتها، احساسات، تمركز،  بواسطه‌ی سم‌زدايي نيكوتين، تحت تأثير قرار گرفته بودند.

با رهایی از اعتياد نيكوتين، شروع به آموختن راهِ جديد زيستن، راهي بدونِ حضورِ عصاي زيربغل هميشگي‌ام، بدون راهِ گريزِ هميشگي‌ و بدون دوستِ نابابِ هميشگي، يعني بدونِ نيكوتين یافتم. احساسات جديد همچون حباب از اعماق وجودم قُل‌قُل كردند و گاهاً در زمان‌هاي نامناسب خود را بروز دادند. من به كوچكترين عوامل بيروني واكنش نشان مي‌دادم و عصبي مي‌شدم. در يكي از همان زمان‌هاي عصبانيتم، راهنمايم از من پرسيد "اينجا دقيقاً همون جايي هستش كه تو دلت مي‌خواد خشمت را خالي كني؟" و اين جمله ترمز دستي مرا كشيد! و پرسيدم: "منظورت اينه كه من حق انتخاب دارم؟"

همچنان كه رهايي از نيكوتين ادامه مي‌يافت و غبار نيكوتين كنار مي‌رفت، كم‌كم آموختم چگونه در هر لحظه، در صلح و آرامش باشم، چگونه شاد بودن، بشّاش بودن و رها بودن را انتخاب كنم. چيزي كه آموختم، «تسليم شدن» بود، و اينكه چگونه به خدايي كه درك مي‌كنم اجازه دهم تا آدم‌ها، مكان‌ها و موقعيت‌ها و تمام چيزهايي كه خارج از كنترل من هستند را مديريت و اداره كند. اين موضوع شاملِ تمام چيزهايي مي‌شود كه من حتي درك و تصوري هم از آن ندارم. 

 

امی سی

لیتل راک، آرکانزاس

 

مترجم پیام، ص