ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸
Sunday, 21 July 2019
سخن روز
بیماری‌اعتیاد،بیماری‌درک است.وقتی قوه‌ادراک مختل‌شود در انتخاب‌دچار سردرگمی‌شده و بدرستی قادربه انتخاب‌های صحیح نیستیم
در برابر نیکوتین عاجزم، امّا در برابر انتخاب های مسئولانه خیر
اگر دعاهای صبحگاهی دوران مصرف نبود به نیکوتینی‌های گمنام راه پیدا نمی‌کردم
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟

قدم يك ...

 

قدم يك مي‌گويد " ما اقرار كرديم كه در مقابل نيكوتين كمبود قدرت داشتيم به گونه‌اي كه زندگي‌مان غيرقابل اداره و مديريت شده بود." اين قدم، قدم مهمي بود كه من نه تنها بايد آن را مي‌فهميدم، بلكه حتما بايد آن را به كار مي‌بستم. من بايد آن را عميقاً مي‌پذيرفتم، و اگر كه آرزوي رهايي هميشگي از نيكوتين را در سر مي‌پروراندم ، اين پذيرش را بايد روزانه ادامه مي‌دادم.

يك امثال و حِكَم قديمي مي‌گويد : «پرنده‌ها از ترس‌شان دور هم جمع مي‌شوند.» من پس از ترك نيكوتين متوجه شدم براي مني كه قطع نيكوتين كرده‌ام، اصلا مناسب نيست با مصرف‌كنندگان نيكوتين ول بچرخم! من نبايد بهبودي خودم را اينگونه به خطر بياندازم.

انجمن نيكوتيني‌هاي گمنام، مصرف نيكوتين مرا از بين برد. در طول دو سال و نيم رهايي از نيكوتين، رهايي و آزادي من با اتكاء به برنامه‌ی روزانه‌ام رشد يافته است. اينكه مي‌گويم انجمن نيكوتيني‌هاي گمنام مصرف نيكوتين مرا از بين برد، به اين خاطر است كه بعد از آمدنم به NicA هيچ توجيه و بهانه‌اي براي مصرف نداشتم. من يك شبه موفق به ترك نيكوتين نشدم. اين فرآيند براي من هفت سال طول كشيد تا امروز بتوانم دو سال و نيم در قطع مصرف باشم. اين اعتياد كشنده، موذي و حيله‌گر است.

من هميشه مي‌توانستم براي مدت كوتاهي مصرف نيكوتين را متوقف كنم. من ممكن بود بتوانم مدت چهار الي پنج ماه نيكوتين را كنار بگذارم، اما هميشه دوباره به سمت نيكوتين برمي‌گشتم. هنگاميكه به NicA آمدم، ابتدا هيچ چيزي تغيير نكرد. من هنوز توجيه بهانه مي‌آوردم، و من هنوز دستاويزها و ترديد‌هايم را حفظ كرده بودم. در نهايت براي ترك نيكوتين و استفاده از برنامه‌ی بهبودي مصمم شدم. من مجبور بودم به تاريخچه‌ی مصرف نيكوتينم نظري بيافكنم.

يكي از چيزهايي كه بهش توجه كردم اين بود كه "من چرا هميشه بعد از ترك، دوباره به سمت نيكوتين بر مي‌گشتم؟" من به به عنوان يك نوجوان دوباره به مصرف نيكوتين روي مي‌آوردم به خاطر اينكه مي‌خواستم ديگران مرا تأييد كنند. در اواخر دوران مصرف نيكوتينم، من هنوز به دنبال تأييد ديگران بودم. من نمي‌خواستم نيكوتين مصرف كنم، اما مي‌خواستم «دوستان مصرف‌كننده‌ام» را حفظ كنم. من مي‌خواستم هنوز با كساني كه مصرف كننده‌اند بچرخم و بگردم.

من وقت ويزيت از دكتر مي‌گرفتم و نااميدانه مي‌خواستم سيگار نكشم و در همان حال با كساني كه مصرف‌كننده‌ی نيكوتين بودند مي‌چرخيدم. يكبار اتفاقي كه افتاد اين بود كه من يك نخ سيگار از دوستان مصرف‌كننده‌ام گرفتم و دوباره مصرف نيكوتينم شروع شد. هر زمان كه من با دوستان مصرف‌كننده چرخيدم، دوباره سيگارم روشن شد.

اين روزها مكان‌هاي زيادي وجود دارد كه من با افراد سيگاري روبرو مي‌شوم ، ولي خوشبختانه من يك انتخاب دارم. من مي توانم با مصرف‌كنندگان بمانم، يا اينكه آنها را رها كرده و فضا را ترك كنم. به مرور زمان مكان‌هاي كمتر و كمتري وجود دارد كه در آنجا سيگار كشيدن مجاز شمرده مي‌شود. در برخي برنامه‌هاي 12 قدمي ديگر، شركت‌كنندگان سيگار مصرف مي‌كنند. اما من امروز يك انتخاب دارم و آن اينكه دور و بر آنها نچرخم!

در ابتداء اين حس به وجود مي‌آيد كه من چيزي گم كرده‌ام. اينطور به نظر مي‌رسد كه من با دوري جستن از مصرف‌كنندگان، خودم را از چيزي محردم كرده‌ام. اما امروز متوجه شده‌ام كه اساساً من چيزي را از دست نداده‌ام. من از كساني كه سيگار مي‌كشند متنفر نيستم. من از اين عادت بيزار نيستم. من تلاش نمي‌كنم اين سبك زندگي را به كسي تحميل كنم. من مسئول بهبودي خودم هستم. من كسي را كنترل نمي‌كنم، اما من مي‌توانم خودم و اعمالم را كنترل كنم.

من يك برادر دوقلو دارم. او در تمام عمرش حتي يك نخ هم سيگار نكشيده است. ما دقيقا در شرايط مشابهي رشد كرديم، و فرصت‌هاي مشابهي داشتيم. او هرگز با كساني كه سيگار مصرف مي‌كردند، رفت و آمد نكرد. من هرگز اجازه نداشتم در منزل سيگار بكشم، به خاطر اينكه او از بوي سيگار خوشش نمي‌آمد. اكنون كه من ترك كرده‌ام، مي‌فهمم چرا او از بوي سيگار خوشش نمي‌آمده است اين بو واقعا وحشتناك است! و من متوجهم چرا او هرگز با افراد سيگاري معاشرت نمي‌كرد.

هيچ منفعتي در مصرف نيكوتين وجود ندارد. اين رفتار هيچ چيز مثبتي براي فرد در پي ندارد. نيكوتين يك ماده‌ی مغذي و مقوي نيست در عين حال كه هزينه‌هاي سرسام آوري هم دارد. معاشرت با سيگاري‌ها چيزي نيست كه من از دستش دادم. من با يك مصرف‌كننده‌ی نيكوتين زندگي مي‌كنم، و من خيلي راحت از آنها درخواست مي‌كنم بيرون مصرف كنند. تميزي هوا براي من خيلي مهم است، و من نبايد فرآيند بهبودي از نيكوتينم را به خطر بياندازم. اگر من عاشق ريه‌ام نباشم، پس كي باشه؟

من از انجمن نيكوتيني‌هاي گمنام سپاسگذارم. اين انجمن مرا با افرادي آشنا كرد كه اين اعتياد قدرتمند را مي‌فهمند. اين انجمن يك محل امن براي من فراهم كرده است كه من مي‌توانم در آن راجع به كمبود قدرتم صحبت كنم و فرصت رشد بدست آورم.

امروز، من انتخاب مي‌كنم كه با افراد مثبت معاشرت كنم. هنوز هم افرادي در ميان دوستان و اعضاي خانواده‌ام هستند، كه سيگار مي‌كشند، اما من هنگامي كه آنها در حال مصرف هستند، كنارشان قرار نمي‌گيرم. اين مساله مي‌تواند بهبودي مرا به مخاطره بياندازد. مي‌دانم اگر با مصرف‌كنندگان بيش از حد رفت و آمد كنم، من هم بالاخره فندك ميزنم! من با مصرف فقط يك پوك فاصله دارم. من از انجمن سپاسگذارم كه حقيقتاً مصرف نيكوتينم را متوقف ساخت.

جوزف وي.

عضو اينترنتي انجمن از ايالت آلاباما

 

 نسخه ی 2016 June