ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
Sunday, 18 August 2019
سخن روز
بیماری‌اعتیاد،بیماری‌درک است.وقتی قوه‌ادراک مختل‌شود در انتخاب‌دچار سردرگمی‌شده و بدرستی قادربه انتخاب‌های صحیح نیستیم
در برابر نیکوتین عاجزم، امّا در برابر انتخاب های مسئولانه خیر
اگر دعاهای صبحگاهی دوران مصرف نبود به نیکوتینی‌های گمنام راه پیدا نمی‌کردم
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟

درباره ما

نیکوتینی های گمنام یک انجمن همیاری از زنان و مردانی است که به یکدیگر کمک می کنند تا یک زندگی رها از نیکوتین و سیگار را تجربه کنند. ما تجربه، نیرو و امیدمان را با یکدیگر به مشارکت می گذاریم و به این گونه می توانیم از این اعتیاد قدرتمند رها بمانیم. تنها لازمه عضویت در نیکوتینی های گمنام تمایل به قطع مصرف سیگار و نیکوتین می باشد. برای عضویت هزینه یا شهریه ای دریافت نمی شود. ما از طریق کمک های داوطلبانه اعضا متکی به خود هستیم.

نیکوتینی های گمنام به هیچ گروه، فرقه ،موسسه، سازمان و موجودیت سیاسی وابستگی ندارد، وارد مباحث اجتماعی نمی شود و هیچ چیزی را تایید و یا رد نمی کند. هدف اصلی ما حمایت از کسانی است که سعی در رهایی از نیکوتین دارند.

● تاریخچه مختصری از نیکوتینی های گمنام

● نیکوتینی های گمنام چیست؟

● خدمات جهانی نیکوتینی های گمنام

● کنفرانس خدمات جهانی نیکوتینی های گمنام

● چه کسی به نیکوتینی های گمنام تعلق دارد

● جلسات نیکوتینی های گمنام

● نیکوتینی های گمنام چه کارهایی را انجام نمی دهد

● قدم ها و سنت های دوازده گانه

تاریخچه مختصری از نیکوتینی های گمنام

بذر انجمن نیکوتینی های گمنام اولین بار در کالیفرنیای جنوبی در خانه یکی از اعضای موسس به نام (راجر- اف) در فوریه سال 1982 میلادی کاشته شد. بیشتراعضای تشکیل دهنده ی جلسه، اشخاصی از انجمن الکلی های گمنام بودند که دریافته بودند برای رهایی از اعتیاد نیکوتین لازم است تا توجه خود را بر اعتیاد نیکوتین متمرکز نمایند و چون در جلسات الکلی های گمنام فقط در مورد بهبودی از الکل مشارکت می گردد لذا جلسات جداگانه ای جهت مشارکت و بهبودی از اعتیاد نیکوتین لازم بود.

اعضای موسس نیکوتینی های گمنام با کسب اجازه از الکلی های گمنام دوازده قدم و دوازده سنت این انجمن را اقتباس نمودند. هر چند فرایند دوازده قدم و دوازده سنت از پایه و اساس یکسان برخوردار است، اما این دو انجمن هیچ گونه وابستگی به یکدیگر ندارند.

موریس یکی از اعضا، در سال 1985 میلادی مقاله ای را در مجله ریدرز دایجست به چاپ رسانید، هزاران نامه از سراسر کشور برای کسب آگاهی از این انجمن دوازده قدمی تازه تشکیل یافته که در آن زمان سیگاری های گمنام شناخته می شد، دریافت نمود و طی یک سال یکصد جلسه برپا گردید.

در ماه می سال 1988 میلادی اولین کنفرانس خدمات جهانی نیکوتینی های گمنام در سانفرانسیسکو برگزار گردید. در کنفرانس سال 1990 میلادی طبق رای وجدان گروه نام انجمن به نیکوتینی های گمنام تغییر داده شد.

همان گونه که سازمان ها از کلمات اختصاری برای نام خود استفاده می نمایند، لذا در سال 2000 میلادی کنفرانس جهانی با رای وجدان گروه تصمیم گرفت تا نام اختصاری  NicA  را برای انجمن برگزیند.

نیکوتینی های گمنام چیست؟

الکلی های گمنام به ما اجازه داده است تا دیباچه آنان را نیز اقتباس نماییم و دیباچه ما به این گونه است:

نیکوتینی های گمنام یک انجمن همیاری از زنان و مردانی است که به یکدیگر کمک می کنند تا یک زندگی رها از نیکوتین را تجربه کنند. ما تجربه، نیرو و امیدمان را با یکدیگر به مشارکت می گذاریم و به این گونه می توانیم از این اعتیاد قدرتمند رها بمانیم. تنها لازمه عضویت در نیکوتینی های گمنام تمایل به قطع مصرف نیکوتین می باشد. برای عضویت هزینه یا شهریه ای دریافت نمی شود. ما از طریق کمک های داوطلبانه اعضا متکی به خود هستیم. نیکوتینی های گمنام به هیچ گروه، فرقه ،موسسه، سازمان و موجودیت سیاسی وابستگی ندارد، وارد مباحث اجتماعی نمی شود و هیچ چیزی را تایید و یا رد نمی کند. هدف اصلی ما حمایت از کسانی است که سعی در رهایی از نیکوتین دارند.

ما یک سازمان پزشکی نیستیم. آنچه داریم، تجربیات شخصی ما در رابطه با وابستگی به نیکوتین و فرایند رهایی از آن است. اصول نهفته در قدم ها و سنت ها زیر بنای روحانی این برنامه است. ما یقیناً یک سازمان مذهبی نیستیم. ما به طور ساده یک برنامه توقف مصرف نیکوتین هستیم. نتیجه سعی و تلاش ما در این فرایند، رسیدن به یک بیداری معنوی و روحانی است.

خدمات جهانی نیکوتینی های گمنام

خدمات جهانی نیکوتینی های گمنام NAWS و هیئت نمایندگان منطقه برای حمایت از گروه ها و تک تک اعضا به وجود آمده است.

هیئت نمایندگان،در اختیار گذاشتن خدمات، طرح های جدید و راه های آسان تر نمودن رساندن پیام بهبودی به معتاد نیکوتین در حال عذاب را به عهده دارد. حل مشکلات گروه ها نیز به عهده خدمات جهانی،شورا و هیئت نمایندگان می باشد.

همچنین حمایت و پشتیبانی اعضا توسط نشریات شامل کتاب ها و جزوه ها و فراهم کردن مجموع نشریات برای راه اندازی یک جلسه و انتشار مجله فصلی هفت مطلب و برپایی جلسات تلفنی و اینترنتی و تهیه لیست نشانی جلسات سراسر جهان و خدمات شبکه اینترنتی و پشتیبانی مالی، از دیگر خدمات دفتر جهانی نیکوتینی های گمنام می باشد.

کنفرانس خدمات جهانی

هر سال در فصل بهار کنفرانس خدمات جهانی برگزار می شود و از کلیه ی اعضا دعوت به عمل می آید. کنفرانس هر ساله بر اساس سهولت تردد تعداد اعضای داوطلب خدمت گذاری، در ایالت های مختلف برگزار میگردد.

هدف کنفرانس تقویت انجمن در مسیر رهایی از نیکوتین و برگزاری یک جلسه رسمی اطلاع رسانی می باشد.

طبق آمار سال 2005 میلادی، خدمات جهانی نیکوتینی های گمنام به بیش از پانصد جلسه خدمت نموده است، که شامل جلسات حضوری، تلفنی و اینترنتی می باشد. نیکوتینی های گمنام دارای سایت اینترنت میباشد که اعضا می توانند به راحتی از آن بهره ببرند.

9 نفر کاندید انتخاب شده در کنفرانس خدمات جهانی سالیانه چهار مرتبه در چهار فصل جلسه برگزار می نمایند. همچنین داوطلبین هماهنگی های خاص، خدمات خاصی را در جهت هدف اصلی خدمات جهانی که کمک معتاد به نیکوتین در حال عذاب است بر عهده دارند.

چه کسی به نیکوتینی های گمنام تعلق دارد؟

هر کس که تمایل دارد از اسارت نیکوتین رها شود می تواند به نیکوتینی های گمنام بپیوندد. تمایل چیزی است که همه اعضا آن را دارند. اعضای انجمن نیکوتینی های گمنام از نژاد، طایفه، جنسیت، میلت، شغل، درآمد و مذاهب مختلف هستند. ما به عنوان اعضای نیکوتینی هایی گمنام به تفاوت های یکدیگر توجه نمی کنیم و بر تمایل مشترک مان که رهایی از نیکوتین است متمرکز می مانیم.

اعتیاد نیکوتین حدو مرزی ندارد و هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از مردم، پیر و جوان، از منافع نیکوتینی های گمنام بهره مند هستند. نیکوتینی های گمنام به همه خوش آمد می گوید، چه آنانی که تازه شروع کرده اند و چه آنانی که سال ها است گرفتارند.

جلسات نیکوتینی های گمنام

جلسات نیکوتینی های گمنام شامل دو یا بیش از دو نفر است که گرد هم می آیند تا تمایل مشترک خود را با یکدیگر سهیم شوند. آنان تجربه، امید، و نیروی خود را با یکدیگر به مشارکت می گذارند. آنها تجربه قطع مصرف و چگونگی به کارگیری برنامه نیکوتینی های گمنام برای یک زندگی رها از نیکوتین را از اعضای قدیمی تر می آموزند.

در جلسات با دوازده قدم بهبودی آشنا می شویم. قدم های دوازده گانه پیشنهاد یک مسیر روحانی است که می تواند ما را بر اعتیاد نیکوتین و همچنین مشکلات زندگی روزانه پیروز کند.

جلسات ابزار قدرتمندی در برنامه ما می باشد. شرکت منظم در جلسات، تصمیم و تعهد ما را برای رهایی از نیکوتین محکم تر می کند

بنابر اصل گمنامی سنت های ما، جلسات مکان امنی است تا اعضا مشکلات و احساسات خود را به مشارکت گذارند.

نیکوتینی های گمنام چه کارهایی را انجام نمی دهد؟

1ـ نیکوتینی های گمنام هیچ کسی را مجبور به قطع مصرف نمی کند. نیکوتینی های گمنام برای معتاد به نیکوتینی است که تمایل به رها شدن از اعتیاد نیکوتین دارد.

2ـ نیکوتینی های گمنام از منابع خارجی پولی در یافت نمی کند. ما متکی به خود هستیم.

3ـ نیکوتینی های گمنام اعضای خود را کنترل نمی کند که آیا به عادت قبلی خود باز گشته اند یا خیر.

4ـ نیکوتینی های گمنام یک تشکیلات مذهبی نیست. اعضا عقاید شخصی خود را از معنای زندگی دارند.

5ـ نیکوتینی های گمنام یک تشکیلات پزشکی نیست. طبابت و روانشناسی نمی کند.

6ـ نیکوتینی های گمنام هیچ گونه بیمارستان، خانه بهبودی و کیلینیکی را اداره نکرده و خدمات پرستاری ارائه نمی دهد.

7ـ نیکوتینی های گمنام به هیچ سازمانی ارتباط ندارد. بعضی از اعضا برای سازمان های خارجی کار می کنند، اما نمایندگان نیکوتینی های گمنام نیستند.

8ـ نیکوتینی های گمنام نام اعضای خود را فاش نمی سازد. سنت یازدهم ما می گوید: "ما لازم است گمنامی خود را  در سطح مطبوعات، رادیو، تلویزیون و فیلم حفظ کنیم." همچنین اعضا آنچه که درجلسات گفته می شود را بازگو نمی کنند.

قدم ها و سنت های دوازده گانه

نیکوتینی های گمنام با دریافت مجوز از دفتر خدمات جهانی الکلی های گمنام قدم ها و سنت های دوازده گانه را اقتباس و نشر نموده است. به این گونه این امکان برای گروه ها و هر یک از اعضا وجود دارد که برای رهایی از اعتیاد نیکوتین از قدم ها و سنتهای دوازده گانه را به کار ببرند.

قدم ها وسنت های دوازده گانه به گروه های بسیاری در جهان کمک نموده و میلیون ها نفر را از اعتیاد های گوناگون نجات داده است. بیداری روحانی که با به کار گیری این برنامه بهبودی به دست می آید، شادکامی و آرامش نوینی را به زندگی ها هدیه می کند. رهایی از نیکوتین تنها یکی از هدایایی است که هر عضو می تواند از این برنامه دریافت کند.

قدم های دوازده گانه

قدم های دوازده گانه نماد روحانی برنامه بهبودی می باشد و فرایندی است در جهت خود شناسی و مسیری به سوی آرامش درونی.قدم های دوازده گانه پیشنهاد یک مسیر روحانی است که می تواند ما را بر اعتیاد نیکوتین و همچنین مشکلات زندگی روزانه پیروز کند. قدم ها قلب برنامه بهبودی ما می باشد.

1- ما پذیرفتیم در برابر نیکوتین عاجز بودیم که اختیار زندگی از دست مان خارج شده بود.

2- ما به این باور رسیدیم که یک نیروی برتر می تواند سلامت عقل را به ما باز گرداند.

3- ما تصمیم گرفتیم اراده و زندگی مان را به مراقبت خداوندی که درک می کردیم بسپاریم.

4- ما یک تراز نامه اخلاقی، جستجو گرانه و بی باکانه از خود تهیه کردیم.

5- ما چگونگی دقیق خطاهای مان را در برابر خداوند، خود و یک انسان دیگر پذیرفتیم.

6- ما آمادگی کامل پیدا کردیم تا خداوند تمامی این نواقص شخصیتی ما را بر طرف کند.

7- عاجزانه از او خواستیم کمبود فضایل اخلاقی ما را مرتفع سازد.

8- فهرستی از تمام کسانی که به آنها آسیب رسانده بودیم تهیه کردیم و خواستار جبران خسارت از تمام آنها شدیم.

9- ما در هر جا که امکان داشت از این افراد جبران خسارت کردیم، مگر مواردی که اجرای این امر به ایشان یا دیگران آسیب برساند.

10- ما به تهیه ی ترازنامه شخصی خود ادامه دادیم و هر گاه در اشتباه بودیم سریعاً آن را پذیرفتیم.

11- ما از راه دعا و مراقبه خواهان ارتقای رابطه آگاهانه خود با خداوندی که درک می کردیم شده و فقط جویای آگاهی از خواست او برای خود و قدرت اجرایش شدیم.

12- با بیداری روحانی حاصل از برداستن این قدم ها کوشیدیم این پیام را به نیکوتینی های دیگر برسانیم و این اصول را در تمام امور زندگی خود به اجرا در آوریم.

سنت های دوازده گانه

سنت های دوازده گانه به انجمن شکل و وحدت می دهد. سنت ها جلسات را در مسیر بهبودی که سال هاست در خدمت بسیاری از مردم قرار گرفته است، حفظ می کند. سنت ها بر پیام اصلی انجمن که حمایت از مصرف کننده نیکوتین در جستجوی بهبودی است، تمرکز دارد. این دستور العملها به هر عضو اطمینان می دهد که در هر جلسه از اصول یکسان بر خوردار شود.

1- منافع مشترک ما باید در راس قرار گیرد. بهبودی شخصی به وحدت نیکوتینی های گمنام بستگی دارد.

2- در رابطه با هدف گروه ما تنها یک مرجع نهایی وجود دارد، خداوندی مهربان که به گونه ممکن خود را در وجدان گروه بیان می کند. رهبران ما فقط خدمت گذاران مورد اعتماد ما می باشند، آنها حکومت نمی کنند.

3- تنها لازمه عضویت در نیکوتینی های گمنام تمایل به قطع مصرف است.

4- هر گروه باید مستقل باشد، مگر در مواردی که بر گروه های دیگر یا نیکوتینی های گمنام در کل اثر بگذارد.

5- هرگروه، تنها یک هدف اصلی دارد، رسانیدن پیام به معتاد به نیکوتینی که هنوز در عذاب است.

6- یک گروه نیکوتینی های گمنام هرگز نباید هیچ موسسه مرتبط یا هر سازمان خارجی را تایید ویا در آنها سرمایه گذاری کند یا نام نیکوتینی های گمنام را به آنها عاریت دهد، مبادا مسائل مالی، ملکی وشهرت ما را از هدف اصلی خود منحرف سازد.

7- هر گروه نیکوتینی های گمنام باید متکی به خود باشد و کمکی از خارج دریافت نکند.

8- نیکوتینی های گمنام باید همیشه غیر حرفه ای باقی بماند، اما مراکز خدماتی ما می توانند کارمندان خاصی را استخدام کنند.

9- نیکوتینی های گمنام تحت این عنوان هرگز نباید سازمان دهی شود، اما می توانیم هیئت های خدماتی یا کمیته هایی تشکیل دهیم که در برابر کسانی که به آنها خدمت می کنند مسئول باشند.

10- نیکوتینی های گمنام هیچ عقیده ای در مورد مسائل خارجی ندارد و نام نیکوتینی های گمنام هرگز نباید به مباحث اجتماعی کشیده شود.

11- خط مشی روابط عمومی ما بنا بر اصل جاذبه است تا تبلیغ، ما لازم است همیشه گمنامی خود را در سطح مطبوعات، رادیو، تلویزیون و فیلم حفظ کنیم.

12- گمنامی اساس روحانی تمام سنت های ماست و همیشه یاداور این است که اصول اخلاقی را به غرایض شخصی ترجیح دهیم.

● برای اطلاعات بیشتر می توانید به نشریات ما مراجعه نمایید.

● اگر طالب آنچه که ما داریم هستید، لطفاً با ما راحت باشید. خوش آمد گویی گرم ما منتظر شماست

................استفاده از مطالب این صفحه در اینترنت و مطبوعات با  ذکر منبع  مجاز می باشد.....................

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید