ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

یکشنبه, ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
Sunday, 16 June 2019
سخن روز
بیماری‌اعتیاد،بیماری‌درک است.وقتی قوه‌ادراک مختل‌شود در انتخاب‌دچار سردرگمی‌شده و بدرستی قادربه انتخاب‌های صحیح نیستیم
در برابر نیکوتین عاجزم، امّا در برابر انتخاب های مسئولانه خیر
اگر دعاهای صبحگاهی دوران مصرف نبود به نیکوتینی‌های گمنام راه پیدا نمی‌کردم
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟

مقاله چاپ شده در فصلنامه خدمات جهانی

 مقاله چاپ شده در فصلنامه هفت مطلب seven minutes (نشریه خدمات جهانی نیکوتینی های گمنام) در december 2012

*** مقاله زیر در بهار سال 1392 با درخواست دفتر خدمات جهانی توسط یکی از اعضای انجمن در مورد تاریخچه پیدایش انجمن نیکوتینی­های گمنام ایران به دفتر خدمات جهانی ارسال گردید و در دی­ ماه 1392 در فصلنامه Seven Minutes «هفت مطلب» به چاپ رسید.

* نيكوتيني­هاي گمنام، بذری که در ایران تبديل به باغ شده است ...

   در تابستان سال 1999 میلادی (1378 شمسی) يكي از اعضای ايراني كه در برنامه­ های 12 قدمی ايالات متحدة آمريكا شركت كرده بود، تعدادي از نشريات نيكوتيني­هاي گمنام را با خود به ایران آورد. یک سال بعد اولين جلسة فارسي زبان انجمن نیکوتینی­های گمنام شامل 4 عضو در پايتخت ايران (تهران) و در منزل يكي از اعضا برگزار گردید.

   به زودي جلسات نیکوتینی­های گمنام به شهر­هاي قم، اراك، شيراز و اصفهان راه پیدا کرد. در آن زمان، نشريات ما ناچيز بود و قادر به برقراري ارتباط با دفتر خدمات جهاني نیکوتینی­های گمنام «NAWS» نبوديم و از کلمه اختصاری NIA[1]        براي شناسايي اعضا استفاده مي­كرديم و خود را به عنوان "سيگاری سابق" معرفي مي­كرديم.

   در سال 2004، يكي از اعضای انجمن نامه ­اي به دفتر خدمات جهانی نوشت و چگونگي برقراري ارتباط با وب­سايت خدمات جهاني را سؤال نمود. زماني كه با ­سايت خدمات جهانی مرتبط شديم، درخواست نشريات نموديم. نشريات توسط یکی از خدمتگزاران دفتر خدمات جهانی به نام Joe- S «كه ديگر در بين ما نيست» برايمان ارسال شد. (رحمت خدا بر او)

  پس از دريافت نشريات، شروع به ترجمة نموده و يك نسخه از هر یک را در بخش فارسی وب­سايت خدمات جهاني قرار داديم.

   با ترجمة نشريات متوجه شديم طبق رای وجدان گروه دفتر خدمات جهانی، کلمه اختصاری معرف انجمن NicA و عنوان شناسایی اعضاء انجمن "معتاد به نیکوتین" می­باشد. زماني كه اين موضوع با دفتر مرکزی NIA در تهران در میان گذاشته شد، بعضي از گروه­هاي NIA به NicA تغيير نام دادند و بعضی دیگر ترجیح دادند همچنان از کلمه اختصاری NIA و عنوان "نیکوتینی سابق" استفاده کنند، اما در عین حال از نشریات ترجمه شده NicA استفاده مي­کنند.

   اولين شورای منطقه­ اي NicA ايران، در سال 2008 میلادی (1386 شمسی) با شرکت نمایندگان گروه­های خوزستان، اراك، البرز و اصفهان تشکیل گردید. در حال حاضر 210 گروه NicA و 150 گروه NIA در ايران جلسه برگزار می­کنند. مي­توانيد جزوه ­های فارسي زبان انجمن را در بخش فارسی وب­سايت دفتر خدمات جهاني به آدرس زیر مطالعه نمایيد.

www.nicotine-anonymouse.org


[1] - اصطلاح NIA  در ابتدا به عنوان يك خطا در ترجمه در نظر گرفته شد كه حرف"c" در NicA حذف شده، اما بعضي از گروه­ها ترجيح دادند همچنان از NIA استفاده كنند.

 

 اصل مقاله در فصلنامه SEVEN MINUTES                                                    ترجمه فارسی مقاله

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید