ورود ثبت

ورود

انجمن مشاوره و آموزش ترک آسان سیگار

logo-nikotin2

دوشنبه, ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
Monday, 20 May 2019
سخن روز
بیماری‌اعتیاد،بیماری‌درک است.وقتی قوه‌ادراک مختل‌شود در انتخاب‌دچار سردرگمی‌شده و بدرستی قادربه انتخاب‌های صحیح نیستیم
در برابر نیکوتین عاجزم، امّا در برابر انتخاب های مسئولانه خیر
اگر دعاهای صبحگاهی دوران مصرف نبود به نیکوتینی‌های گمنام راه پیدا نمی‌کردم
با مصرف نکردن نیکوتین ما یاد میگیریم که خودمان را دوست داشته باشیم.
اجبار به مصرف نیکوتین شش برابر قویتر از الکل و قدرت اعتیاد به نیکوتین هم ردیف با هروئین است؟

اطلاع رسانی در روزنامه ایران

در راستای سنتها و اطلاع رسانی به عموم مردم جامعه، کمیته اطلاع رسانی انجمن نیکوتینی های گمنام مقاله زیر را در روزنامه صبح ایران مورخ 14/7/94 به قلم ترانه-ب نویسنده روزنامه به چاپ رساند.

آنان كه از بزرگترين وابستگي زندگي شان رها شده اند؟؟؟
ترانه-ب

تنها لازمه عضویت در نیکوتینی های گمنام  تمايل به قطع مصرف نیکوتین است .كساني كه از سيگار،قليان، ناس، پيپ و هر ماده نيكوتين دار دیگر خسته شده اند در این انجمن حضور دارند. كساني كه شرايط مشابهي دارند و يكديگر را درك مي كنند.
اتاق كوچك است. صندلي ها گرد چيده شده. يكي از اعضاي  انجمن مقابل در ايستاده است و هر كس را كه از راه مي رسد در آغوش می گیرد و به او خوش آمد مي گويد. روي ميز تعدادی كتاب و نشريه ديده مي شود و يك تعداد نشان رنگي که برای هدیه دادن به اعضایی که به مقطع های خاصی از قطع مصرف نیکوتین رسیده اند در اختیار آنان قرار می گیرد بر روی میز گرداننده و منشی مشاهده می گردد.
ساعت 18 الی 19:30 روز یکشنبه در سراي محله يكي از پارك هاي مركز شهر تهران (بهجت آباد) دور هم جمع شده اند. امروز هم تقريبا همه به موقع رسيده اند. وقت شناسی  يكي از اصول معنوی اعضای انجمن است. جلسه با خواندن دعای آرامش شروع مي شود: {خداوندا، آرامشي عطا فرما تا بپذيرم آنچه را كه نمي توانم تغيير دهم، شهامتي تا تغيير دهم آنچه را كه مي توانم و بينشي كه تفاوت اين دورا بدانم.}
انجمن بر اساس قدم های دوازده گانه و سنت های دوازده گانه اداره و برای رهایی از حیله گرترین ماده مخدر شناخته شده در جهان یعنی نیکوتین کار می کند.
اولين جلسه نيكوتيني هاي گمنام ايران  (NicA)در آذر ماه سال 1379 با حضور چهار نفر در تهران برگزار شد و كم كم به شهرهاي ديگر كشور هم رسيد. برای شرکت در جلسات نیکوتینی های گمنام  هزینه و شهریه ای از شما دریافت نمی گردد. ما از طریق كمكهاي داوطلبانه اعضا متکی به خود هستیم. هر کس مایل به قطع مصرف نیکوتین باشد مي تواند هر روز در اين جلسات شركت كند. تنها لازمه شرکت در این جلسات تمایل به قطع مصرف نیکوتین می باشد.
جلسه امروزهم با قرائت خواندنی های انجمن آغازشد. امروز بطور تصادفي همه شركت كنندگان مرد هستند؛ اما جلسه عمومي و مختلط می باشد. جلسه دارای گرداننده و منشی می باشد و راس ساعت تعیین شده آغاز مي شود.
احمد روبه شرکت کنندگان مي گويد: «سلام .احمد هستم، معتاد به نيكوتين.» و همه یک صدا مي گويند "سلام احمد". سپس از تجربياتش مي گويد. اين جلسه تا پايان همين طور ادامه پيدا مي كند. هر شركت كننده اول با صداي بلند خود را معتاد به نیکوتین معرفي می کند و از تجربه، امید و نیروی خود که با شرکت در جلسات بدست آورده است صحبت می کند و پس از پايان صحبت هایش مورد تشویق شرکت کنندگان قرار می گیرد. بيان تجربه رهایی از اعتیاد نیکوتین نه تنها به تازه وارد بلکه به اعضایی که سال ها از قطع مصرفشان گذشته است نیز کمک می کند تا از وسوسه مصرف نیکوتین در امان باشند
احمد مسن است. عينك بر چشم دارد و آهسته و با متانت صحبت می کند:«خيلي كوچك بودم كه مصرف کننده سیگار شدم، در خانه ما هميشه يك پاكت سيگاردر يخچال بود. وقتي كسي خانه نبود به سراغش مي رفتم چون از بويش خوشم مي آمد گهگاهي مي كشيدم. آن اوايل برايم جدي نبود تا اينكه به سن نوجواني رسيدم و يك بار خودم سيگار خريدم و در يك زمين زراعتي نزديك به خانه مان شروع كردم به سيگار كشيدن. آن روز احساس كردم اين كار مال من است و با این کار در مسيري قرار گرفتم كه بازگشت از آن دشوار بود. سيگار شد دوستم در حالي كه دوست داشتم ورزشكار باشم. اما زور سيگار خيلي بيشتر از من بود و بعد از يك مدت فهميدم ترك آن ديگر  كار من نيست
او تعريف مي كند: «نصحيت ديگران و حرف هاي دكترها و هيچ كس بر من اثر نداشت و به جايي رسيدم كه روال زندگي از دستم خارج شد. يك بار تصميم گرفتم سيگار نكشم سيگار و فندكم را انداختم دور اما 24 ساعت نگذشته بود كه سراغ قليان رفتم.» تا روزي رسيد كه احمد فهميد جلسه هايي براي ترك سيگار تشكيل مي شود، اوايل جلسه ها برايش مسخره به نظر مي رسيد تا حدود سه چهار ماه به جلسه آمد اما هنوز خودش را براي ترك ضعيف مي دانست تا بالاخره  يك روز فهيد كه تصميم به ترك گرفته است، اما اين بار خيلي جدي و استوار.
رعايت گمنامي، رازداري، نگرش جديد به زندگي، مشارکت با اعضا و تماس با کسانی كه در زمان وسوسه مصرف مي توانند به ما کمک کنند ابزارهای قدرتمندی هستند که می توانند ما را از وسوسه مصرف دور سازند.
«
محسن هستم، معتاد به نيكوتين. از امروزم بگويم كه پاكم و از اين پاكي خوشحال.» محسن جوان است. بيست و چند سال بیشتر ندارد. با هيجان و ذوق و شوق صحبت می کند: «در شركتي كه كار مي كردم هر ده دقيقه يك بار كارم را تعطیل می کردم و سیگار می کشیدم. ساعت هايي كه تلف مي كردم باعث مي شد كلي از كار و زندگي عقب بمانم. از وقتي ترك كرده ام هم از لحاظ روحی روانی و هم ازلحاظ جسمی بهترشده ام»
او در ادامه حرفهايش از اهميت مطالعه نشريات انجمن که توسط اعضای انجمن سراسر جهان نوشته شده است مي گويد. او جواب بسياري از سوال های خود را در نشریات یافته است و دریافته است که بزرگترين وابستگي او اعتیاد به نيكوتين بوده است.
«
قبل از پیوستن به نیکوتینی های گمنام تصور مي كردم بزرگترين وابستگي ام پدر و مادرم هستند، اما با مطالعه نشریات انجمن فهميدم بزرگترين وابستگي ام نیکوتین بوده است. شايد می توانستم چند روزی پدر و مادرم را نبينم اما بدون مصرف نيكوتين نمي توانستم حتی نفس بكشم» 
وحيد حرفهايش را با اين جملات شروع مي كند: «اينكه  اين روزها مصرف كننده هيچ دودي نيستم خداوند را سپاس مي گويم.» و از سنتهاي دوازده گانه نيكوتيني هاي گمنام حرف مي زند. سنتهايي كه راه و روش انجمن است و راه زندگي گروهي را به آنها مي آموزد. سنتهايي مثل اينكه منافع مشترك بايد در راس قرار گیرد و بهبودي هر شخص به وحدت نيكوتيني هاي گمنام(NicA)  بستگي دارد و يا  این که هر گروه نيكوتيني گمنام مي بايست کاملا متكي به خود باشد و كمكي از خارج دريافت نكند و ديگر سنتهايي كه او ازآنها صحبت مي كند. او تاكيد مي كند كه در اين گروه فقط اعتيادش به نيكوتين را ترك نكرده بلكه زندگي گروهي را آموخته است، در كنار هم قدم زدن را، با هم از سختي ها گذشتن را .
«
وقتي در شرايط خوب بودم مي گفتم الان سيگار مي طلبد، در شرايط بد بودم باز مي گفتم سيگار مي چسبد، و در هر شرايط همين را مي گفتم. اما امروز در هر موقعيتي با شرایط آن كنار می آیم. در هر شرايط آب و هوايي سعي مي كنم از زندگي لذت ببرم چون فقط سيگار را ترك نكرده ام بلكه نگرشم را عوض كرده ام»
سیستم حمایتی انجمن با همين همراهي هاست كه شكل مي گيرد و آدم ها مي فهمند در تجربه هاي سخت شان در آنچه برايشان عذاب آور است، تنها نيستند وامكان رهايي و آزادي هميشه ممكن است و همين با هم بودن ها كمك مي كند تا اعضا در قطع مصرف باقی بمانند.
«
بنام خدا، سعید هستم معتاد به نيكوتين. دو سال كامل است سيگار نمي كشم و به جاي مصرف نیکوتین هر هفته به كوه مي روم و اميدوارم بتوانم از اين تجربه محافظت كنم. دوازده قدم توانست راه و رسم زندگي را به من بیاموزد. در قدم اول پذیرفتم در برابر اعتيادم عاجز بودم كه اختيار زندگي از دستم خارج شده بود و در نهايت  با بيداري روحانی حاصل از برداشتن دوازده قدم  كوشيدم اين پيام را به معتادان به نيكوتين ديگر برسانم و اصول روحانی دوازده قدم را در تمام امور زندگي خود به اجرا در آورم»
مجتبي هم از تجربه اش مي گويد: «لباس هايم را بر اساس جيبهايش انتخاب مي كردم اگر پيراهني جيب نداشت اصلا نمي خريدمش. چون فندك ها و سيگارهاي مارك دارم جلوي چشمانم بود تا هر چيز ديگر. هر جا سيگار ممنوع بود هم با افتخار سيگار مي كشيدم، اما يك روز تصميم گرفتم همه اين ها را كنار بگذارم و به انجمن(NicA)  بپیوندم. اکنون پس از روزها قطع مصرف احساس خوبی دارم
همه احساسات خوب را تجربه نمی کنند محمد مي  گويد ناراحت است كه روند بهبودي اش خوب پيش نمي رود و نمي تواند بطور مرتب در جلسات شركت كند. او از اعضا مي خواهد به او كمك كنند. بقيه اعضا هم از تجربه هايشان می گویند و توسط دیگر اعضا تشویق می شوند.
در پايان جلسه هر یک از اعضا تعداد روزهاي پاكي خود را اعلام مي كنند از كسي كه تجربه 24 ساعت پاكي از نيكوتين را دارد، تا آنكه بيش از 12 سال است بدون مصرف نيكوتين زندگي مي كند. علي 6 ماه و 29 روز پاكي دارد و حسين 19 روز و دیگری فقط 24 ساعت. در پایان جلسه اعضا دست در دست یکدیگر حلقه مي زنند و دعاي پايان جلسه را مي خوانند . جلسه با چند جمله مثبت و آرزوي قشنگ پايان مي گيرد. اعضای نيكوتيني هاي گمنام قرار جلسه بعدي را مي گذارند تا بار ديگر در تجربه بدون مصرف نيكوتين با یکدیگر مشارکت کنند. در این انجمن همه چیز بر اساس تمایل و عشق بلاعوض می باشد.


سایت رسمی انجمن نیکوتینی های گمنام ایران  www.nicairan.org   -    www.nicairan.com   -    www.nicairan.ir

متن اصلی روزنامه صبح ایران

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید